Готови за 15 минути: Направете ги највкусните кифлички


За само 15тина минути направете го највкусниот и најпознат италијански рецепт за супер панцероти.

Ако ги сакате панцеротите од пекара или пицерија, зошто да не пробате сами да ги направите, и да уживате во овој многу вкусен појадок?

Овие панцероти воопшто не се мрсни, и се направени на исклучително едноставен начин. Овој италијански специјалитет за панцероти ќе ги воодушеви сите ваши сетила и сигурно ќе ги направите повторно.

Состојки:

 • 200 мл топло млеко
 • 100 мл топла вода
 • 100 мл масло
 • 1/2 вреќичка свеж или 1 сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 до 1/5 лажичка сол
 • 500-600 гр брашно
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам за попрскување

Состојки за филување:

 • шунка или печеница
 • сирење по желба
 • Кисела павлака
 • оригано
 • кечап

Деталната подготовка погледнете ја во видеото:

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format