Исекла лимон и го ставила во собата, тоа и го спасило животот, еве како


Во време на алергии, овој трик може да спаси живот.

Сите знаеме дека лимонот е одличен извор на хранливи состојки и витамини. Ова овошје делува неверојатно освежувачки и му помага на нашето тело да се избори со вируси и болести. Меѓутоа, многумина не ги знаат сите корисни својтва кое ова овошје му ги носи на нашиот организам.

Мирисот на лимон е неверојатно освежувачки: Во текот на месеците кога владее голема концентрација на алергени во воздухот, лицата кои патат од алергија најголеми маќи имаат во текот на ноќта.

Исечете лимон на четвртина и оставете го покрај креветот. Неговиот мирис ќе ги отпуши дишните патишта, ќе ги отстрани вирусите и бактериите од воздухот и ќе ви го олесни дишењето.

Други предности на лимонот:

Лимонот е користен при лечење на кожата, старечки пеги, лузни и акни. Само исечете лимон и премачкајте ги пробламтичните места на кожата.

Лимонот ќе ја омекне тврдат кожа на лактите, стапалата и колената.

Лимонот ги избелува ноктите, забите, но и го освежува здивот.

Лимонада на празен стомак секое утро, го забрзува метаболизмот, помага при проблеми со варење и ревматизам.

Лимонадата природно ја чисти крвта и го успорува стареењето.

Лимонот го збогатува телото со витамини Ц, А и Е, хром, калиум, магнезиум и железо. Мирисот на лимон ги спречува и ублажува симптомите на астма, бронхитис и дишевни тегоби.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format