Несекојдневен сек*уален фетиш: Догло се прашував што не е во ред со мене, а потоа сфатив дека за да доживеам ор*азам, треба да…


Многу го сака своето тело.

Исповед на девојка која има необични сексуални фантазии за самата себе на многумина им е чудна, меѓутоа, како што психолозите велат, воопшто не станува збор за необична појава.

Иако ретка, оваа појава се нарекува автосексуалност и подразбира да личноста е сексуално привлечена од самата себе.

-Можеби звучи чудно, но секогаш сум си била привлечна на самата себе. Како и многу други луѓе бев несигурна во врска со својот изглед и карактер, но често знаев да се погледнам во огледало и да почувствувам сексуална привлечност. Не сум привлечна девојка, но погледот на моето голо тело ме пали. Допирањето на своите облини, брадавици и меката кожа ме возбудуваат повеќе од било што друго – раскажува оваа девојка за BBC.

Додала и деа долго мислела дека сите така се чувствуваат.

-Не го сметав за необично додека на 17 години случајно не го спомнав пред пријателите. Мислев дека и тие тоа го доживуваат и дека ќе ме разберат, но наместо тоа се смееја и ми велеа дека сум опседната сама со себе. Се смеев и јас со нив, а всушност се запрашав што не е во ред со мене. Тоа беше првиот пат да сфатам дека по тоа се разликувам од другите луѓе – открива таа.

Авторката на текстот објаснува дека често поради тоа ја сметале за нарцисоидна, но таа наведува дека тоа не е случај со неа, па ја контактирала докторката Џенифер Мекгован од лондонскиот универзитет.

-Автосексуалците чувствуваат сексуална привлечност повеќе кога се сами, отколку во друштво на други луѓе, додека луѓето нарциси, сакаат внимание. Автосексуалноста, освен тоа, не се поврзува со недостатокот на емпатија или желбата да ги задоволиме другите, туку желба за приватно и посебно сексуално искуство – наведува докторката.

Авторката на тексот признава дека со години мастурбирала фантазирајќи за себе.

-Воглавно мастурбирам замислувајќи како гола лежам на плажа или како се допирам во кадата. Туѓиот допир не ме возбудува на ист начин. Иако уживам во полови односи со други луѓе, за да доживеам оргазам морам да размислувам за себе и како се допирам – тврди таа.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format