Двајца починати и 145 новозаразени од коронавирус во Македонија


Двајца починати и 145 новозаразени од коронавирус во Македонија…

Во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32 -Куманово 15 -Дебар 5 -Штип 8 -Прилеп 8 -Тетово 9 -Струга 4 -Велес 2 -Битола 4 -Охрид 4 -Кавадарци 2 -Гостивар 12 -Гевгелија 1 -Струмица 5 -Крива Паланка 2 -Кочани 3 -Пробиштип 2 -Пехчево 5 -Берово 1 -Виница 2 -Делчево 8 -Свети Николе 4 -Кичево 6 -Неготино 1

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од:

-Скопје 55 -Куманово 31 -Дебар 4 -Штип 10 -Прилеп 4 -Тетово 14 -Струга 10 -Велес 2 -Битола 5 -Кавадарци 6 -Гостивар 39 -Гевгелија 1 -Струмица 1 -Крива Паланка 1 -Кочани 4 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 4 -Македонски Брод 2 -Берово 2 -Виница 3 -Делчево 3 -Свети Николе 4 -Кичево 10

Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600, бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format