Кескул – рецепт за највкусниот турски десерт готов за 15 минути


Одличен турски десерт, со кој ќе ги изненадите вашите најблиски…

Состојки:

5dl ладно млеко
40g кокосово брашно
60g брашно
80g шеќер
1 ванилин шеќер
1 лажица путер
Сечкани ф’стаци, бадеми или лешници за декорација

Подготовка:

Во тенџере со средна големина ставете го млекото, па додајте го кокосот, шеќерот, ванилиниот шеќер и полека истурајте го брашното. Мешајте постојано со дрвена лажица. Смесата оставете ја да зоврие, но со постојано мешање. На крај додадете го путерот и почекајте да се растопи. Тргнете од шпорет и додека десертот е уште жежок претурете го во огноотпорни мали садови. Секој сад покријте го со пластична фолија и оставете го да се олади во фрижидер. Истурете малку сечкани ф’стаци, бадеми, лешници или збогатете го вкусот со уште малку кокосово брашно.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format