Лукашенко се повлекува? Претседателот на Белорусија со шокантна изјава го шокираше светот


Лукашенко се повлекува? Претседателот на Белорусија со шокантна изјава го шокираше светот…

Александар Лукашенко денес изјави дека “можеби предолго” останал на власт како претседател.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјавил денес дека “можеби предолго” останал на власт како претседател, но дека засега тој е единствената личност способна да ја заштити земјата.

“Да, можеби малку подолго останав”, изјавил Лукашенко за руските медиуми.

Лукашенко се наоѓа на чело на Белорусија од 1994. година, а после последните претседателски избори одржани на 9. август, прогласил победа.

Тој изјавил дека нема да замине од власт паралелно на протестите на опозицијата кои одтогаш се одржуваат, но и дека не ја исклучува можноста за предвремени претседателски избори, кои би можеле да се одржат после уставните реформи, пренесува Објектив.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format