Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19: Еве која земја прва ќе ја добие руската вакцина


Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19: Објавено која земја прва ќе ја добие руската вакцина…

Русија ќе стане првата земја на светот која ја регистрирала вакцината против болеста Ковид-19 под името “Спутник V”, пренесува Спутник.

Вакцината ја произвел институтот Гамалеј и моментално е во трета фаза на испитувања.

Белорусија ќе биде првата земја која ќе ја добие вакцината “Спутник V” соопшти прес-службата на претседателот Лукашенко после неговиот разговор со претседателот на Русија, Владимир Путин, пишува Б92.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format