Секое утро пиела чаша сок од домат, она што се случило и го променило животот


Овој напиток прави чуда за вашиот организам.

Откако ќе дознаете што се една чаша сок од домат може да излечи и вие ќе започнете да го практикувате истото.

За да проверите зошто, експертите од Универзитетот Тајван одлучиле да спроведат еден експеримент.

Собрале жени од различни старосни граници, тежина и потекло, и им дале да пијат по една чаша (250 милилитри) сок од домат секој ден, во текот на месец дена.

Најбрза и највидлива промена било значајното губење на килограми, а експертите нагласиле дека не се работи за исфрлени течности, туку само за масни наслаги.

“Тестираните жени не ги менувале своите навики во исхраната или вежбањето, а после само неколку дена резултатите можеле да се видат”, откриваат научниците кои го спровеле експериментот.

Со причина со векови се користи во народната медицина: Ова овошје содржи моќни супстанци кои ги уништуваат дури и клетките на ракот.

Исто така, истражувачите на почетокот и крајот на истражувањето им ваделе и им ја испитувале крвта на жените. “Забележано е знајачјно пониско ниво на холестерол, а зголемено ниво на ликопен – антиоксидант од доматот, кој со себе носи грст бенефиции по вашето здравје”, велат научниците.

Експериментот покажал и дека една чаша сок од домат дневно го зајакнува имунитетот, штити од срцеви болести, но и го намалува ризикот за развој на рак.

Освен тоа, овој освежувачки напиток помага и кај проблемите со варењето, го стимулира исфрлањето на течности, го чува здравјето и спречува болести на бешиката, панкреасот, црниот дроб и белите дробови.

Сокот од домат е одличен за кожата и блескавиот тен, а значајно ја намалува кашлицата, спречува анемија, ги ублажува ревматските симптоми и ја поправа крвната слика.

Доколку сте претерале со вежбање, испијте сок од домат и тегобите ќе исчезнат, а одличен е и како природен лек за грчеви во мускулите, бидејќи е вистинска ризница за магнезиум – содржи дури 11 мг на 100 грама.

Исто така, доматот содржи и калиум, калциум, растителни протеини, како и јаглехидрати и неопходниот витамин Ц. Затоа побрзајте и започнете со оваа здрава навика.

Напомена: Доколку планирате да користите купечки сок од домат, водете сметка да биде од органско потекло, иначе ефектите нема да бидат целосни.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format