Таа е официјално најбогатата жена на планетата (ФОТО)


Мекензи Скот е најбогатата жена на светот со нето вредност од 68 милијарди долари, според индексот за милијардери на Блумберг.

Јавноста ја познава како филнатроп и поранешна сопруга на генералниот директор на Амазон, Џеф Безос.

Џеф Безос неодамна го собори сопствениот и светски рекорд, бидејќи неговата нето вредност се проценува на повеќе од 200 милијарди долари.

Таа, помеѓу жените, на тронот ја замени Франсоаз Бетенкур-Мејер, француската наследничка на Лореал, која заедно со своето семејство поседува 33% од компанијата.

Безос и Скот се развеле во 2019 година, а како резултат на тоа, таа стекнала акции во Амазон вредни околу 38 милијарди долари.

View this post on Instagram

MacKenzie Scott se convirtió en la mujer más rica del planeta: 67 mil millones de dólares. . La novelista desplazó a Françoise Bettencort Meyers en el ranking que elabora Bloomberg. . MacKenzie Scott se convirtió en las últimas horas en la mujer más rica del planeta y desplazó de ese lugar a Françoise Bettencort Meyers, heredera del emporio L’Oreal. Scott, de 50 años, se ubicó en el puesto 12 del ranking de millonarios que realiza Bloomberg a partir de las ganancias que registró en los últimos meses con sus acciones de Amazon. . La novelista suma un total de 67.400.000.000 dólares en su fortuna personal, la cual creció un 81 por ciento desde agosto de 2019. poco después que firmara su divorcio con Jeff Bezos, fundador y CEO de Amazon. Como consecuencia de aquella separación, Scott se quedó con una porción de la empresa tecnológica cuyas acciones mostraron un crecimiento asombroso durante la pandemia por el COVID-19. . Dedicada a la escritura y a la filatropía, Scott estaba apenas cuatro días atrás a 700 millones de superar a Bettencort Meyers. Ayer, ya la superó. Desde que comenzaron los cierres y los confinamientos en marzo, la riqueza de los multimillonarios de Estados Unidos ha crecido en casi 800 mil millones de dólares, más del 25 por ciento. . . . #mackenziescott #bloomberg #mackenzie #loreal #amazon #bettencort #forbes #prensadigital #noticiasenespañol #notícias #noticiascdnnews📲

A post shared by Vakeo Urbano (@vakeourbano) on

Во јули се огласила по пат на својот блог и изјавила дека во изминатата година донирала 1,7 милијарди долари од своето богатство на организации кои се занимаваат со расни врсти на дискриминација, како и оние кои го испитуваат здравјето и климатските промени.

Освен што моментално е на првото место по богатство помеѓу понежниот пол, Скот е и 12. најбогата личност на Земјата.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format