6 починати и 131 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа во Македонија


6 починати и 131 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа во Македонија…

Во последните 24 часа се направени 1297 тестирања, а регистрирани се 131 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 34- Куманово 20- Штип 5- Прилеп 8- Струга 3- Велес 1- Битола 2- Охрид 4- Кавадарци 2- Гостивар 12- Гевгелија 4- Струмица 2- Радовиш 1- Кочани 3- Македонски Брод 1- Берово 6- Валандово 1- Виница 6- Делчево 10- Кратово 1- Свети Николе 5

Починати се 6 лица, еден пациент од Охрид (56г), двајца пациенти од Скопје (63г и 80г), двајца од Прилеп (78г и 54г) и еден пациент од Штип (82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 81 оздравен пациент од:

– Скопје 27- Дебар 1- Штип 10- Тетово 11- Струга 5- Битола 1- Гостивар 9- Струмица 5- Радовиш 1- Кочани 1- Виница 4- Делчево 3- Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 147.002 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14293, бројката на оздравени пациенти е 11014, на починати е 596, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format