8 починати и 99 новозаразени од коронавирус во последниве 24 часа во Македонија


8 починати и 99 новозаразени од коронавирус во последниве 24 часа во Македонија…

За 24 часа починаа 8 лица по компликации од ковид-19, а од 1.384 тестови има 99 нови заболени, сооошти Министерството за здравство. Починаа два пациенти од Тетово (60 и 71), од Делчево (78), Струга (63), Скопје (59), од Дебар (52) и два пациента од Охрид (70 и 94). Седум пациенти се починати во, а еден е починат вон болница.

Најмногу новозоаболени има во Скопје, 33, па следат: Куманово-7, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-4, Струга-2, Велес-2, Битола-6, Охрид-14, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-6, Македонски Брод-3, Виница-1, Делчево-6.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациенти. На кислородна поддршка се 59, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 2 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 26 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 122, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Институтот за јавно здравје регистрира 214 оздравени пациенти од: Скопје-48, Куманово-25, Штип-11, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-8, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-22, Гостивар-21, Гевгелија-4, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2, Пехчево-2, Берово-6, Валандово-1, Виница-2, Делчево-4, Кратово-2, Свети Николе-10, Кичево-3, Неготино-3.

Вкупно ковид дијагностицирани во земјата се 15.226, од кои оздравеа 12.700, починаа 631, а активни се 1.895.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 6.156, активни 575
• Куманово 1.548, активни 231
• Дебар 260, активни 27
• Штип 1.187, активни 90
• Прилеп 531, активни 139
• Тетово 1.258, активни 104
• Струга 595, активни 55
• Велес 280, активни 22
• Битола 231, активни 42
• Охрид 376, активни 57
• Кавадарци 190, активни 25
• Гостивар 824, активни 114
• Гевгелија 74, активни 43 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 11 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 83, активни 31
• Крива Паланка 61, активни 19
• Радовиш 47, активни 7
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 166, активни 37
• Пробиштип 90, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 2
• Македонски Брод 80, активни 13
• Пехчево 38, активни 26
• Берово 68, активни 35
• Валандово 9, активни 1
• Виница 83, активни 27
• Делчево 108, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 6
• Свети Николе 301, активни 27
• Кичево 286, активни 42
• Ресен 147, активни 0
• Неготино 48, активни 5 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.384 теста се преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-21, Авицена-167, Биотек-207, МАНУ -154, Жан Митрев (Филип Втори)-216, Систина со ПЦР метода -172, лабораторија Лаор –57, Судска медицина-30, ЦЈЗ Битола-38, Инфективна клиника-10, ГАК-14, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 159.387 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
• Чаир – 55
• Гази Баба – 72
• Аеродром – 99
• Карпош – 63
• Центар – 62
• Кисела Вода – 57
• Ѓорче Петров – 34
• Бутел – 36
• Шуто Оризари – 23
• Студеничани – 17
• Сарај – 16
• Арачиново – 10
• Илинден – 11
• Сопиште – 4
• Чучер Сандево – 2
• Петровец – 4
• Зелениково – 1
• Странец – 6
• Нераспределен-3

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format